مرجع مهندسی پزشکی ایران

اختراع دستگاه هوشمند NICU در شیراز ، برای نخستین بار در کشور

اختراع دستگاه هوشمند NICU در شیراز ، برای نخستین بار در کشور   برای نخستین بار در کشور و جهان دستگاه هوشمند ...

اختراع دستگاه هوشمند NICU در شیراز ، برای نخستین بار در کشور

 

NICU

برای نخستین بار در کشور و جهان دستگاه هوشمند NICU در شیراز اختراع شد.

NICU بخش مراقبت های ویژه نوزادان است .

دستگاه هوشمند NICU متشکل از انکوباتور نوزاد (رحم مصنوعی) ، تخت هوشمند نوزاد ،دما سنج ، رطوبت سنج ، دستگاهی برای مراقبت از نوزادان نارس است تا آن ها را در محیطی با دمای مناسب و کنترل شده نگهداری کنند.

کنترل دما ، اکسیژن ، رطوبت ، وزن ، ضربان قلب ، نبض و کلیه علائم حیاتی نوزاد از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه است.

شیما عوض پور، دانشجوی رشته مهندسی صنایع دانشگاه پیام نور شیراز با همکاری الهام معماریان و فاطمه رضایی از دانشجویان دانشگاه پیام نور تهران ، موفق به این اختراع شده اند.

به گفته شیما عوض پور ، این دستگاه ضرورت خروج نوزاد از فضای انکوباتور برای سنجش وزن وکلیه علائم حیاتی را کاملاً رفع کرده است که این امر تأثیر بسیاری در حفظ سلامت نوزاد و جلوگیری از تماس وی با محیط آلوده بیرون از انکوباتور دارد.

اختراع این دستگاه، نیاز کشور را به وارد کردن انکوباتورهای خارجی با خطای بالا رفع کرده است.

دکتر دباغ منش معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: این دستگاه قابلیت ذخیره اطلاعات فردی نوزاد مثل ساعت و زمان تولد ، جنس ، وزن ، نام مادر را دارد که این امر در احتمال جابه جایی نوزاد به ویژه در چند قلوزایی به هنگام خروج نوزاد از انکوباتور برای انجام آزمایشات را به صفر رسانده است.

به گفته دباغ منش، این اختراع متشکل از چندین دستگاه ، علاوه بر صرفه جویی اقتصادی ، راحتی کاربرد، دقت بالا و قابلیت ذخیره اطلاعات را به همراه دارد.

این اختراع با شماره 390090435 در اداره کل مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است.

 

منبع: واحد خبر مرکز فارس

 

 

کلمات کلیدی: biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال (بیومواد) ، مهندسی پزشکی ایران ، مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور ، پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، اخبار و تازه های مهندسی پزشکی ، مقالات مهندسی پزشکی ، آموزش مهندسی پزشکی ، دانلود کتاب های مهندسی پزشکی ، دانلود جزوه های مهندسی پزشکی ، دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی ، NICU ، انکوباتور نوزاد ، اختراع دستگاه هوشمند NICU در شیراز

کد امنیتی رفرش
1392/06/28
اینکه اختراع نیست !!!!
دستگاه های انکوباتور موجود در کشور نیز این امکان را دارند
با سلام
وجه تمایز این انکوباتور نوزاد با سایر انکوباتورهای متداول نوزاد ، این است که می تواند وزن ، نبض و سایر اطلاعات شخصی نوزاد نظیر ساعت و زمان تولد ، جنسیت و نام مادر را در خود ذخیره کند. سایر انکوباتورهای نوزاد فقط قادر به کنترل دما ، رطوبت و اکسیژن می باشند.

با تشکر
در پناه حق پیروز و سربلند باشید

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل