مرجع مهندسی پزشکی ایران

سونوگرافی مثانه با تبلت

سونوگرافی مثانه با تبلت سونوگرافی مثانه و اندازه‌گیری حجم آن روشی متداول است که معمولاً توسط کادر درمانی ...

سونوگرافی مثانه با تبلت


سونوگرافی مثانه و اندازه‌گیری حجم آن روشی متداول است که معمولاً توسط کادر درمانی انجام می‌شود. این کار با اهداف متفاوتی صورت می‌گیرد اما دارا بودن «دقت»، نکته‌ای کلیدی در انجام آن است. ممکن است روش‌های مبتنی بر سوند ادراری (سوند فولی) روشی دقیق باشد ولی روش غیرتهاجمی سونوگرافی، بهترین و دقیق‌ترین روش به شمار می‌آید.

سونوگرافی مثانه با تبلت

در همین راستا کمپانی آمریکایی EchoNous، دستگاهی کوچک برای سونوگرافی مثانه تولید کرده است که نسبت به نمونه‌های متداول، دقیق‌تر است. این دستگاه که uScan نام دارد، به کاربران امکان می‌دهد حجم مثانه بیماران کلیوی را سریع‌تر و با دقت بالاتری اندازه‌گیری کنند.

دستگاه uScan، ابزاری جمع‌وجور است که به تبلت متصل می‌شود. کاربر باید پروب را در بالای مثانه بیمار قرار دهد و روی صفحه تبلت ضربه بزند تا آن را هدایت کند. تبلت از یک الگوریتم هوش مصنوعی (AI) استفاده می‌کند که با شبکه‌های عصبی پیچشی (Convolutional Neural Networks) کار می‌کند. شبکه‌های عصبی پیچشی، رده‌ای از شبکه‌های عصبی ژرف هستند که معمولاً برای انجام تحلیل‌های تصویری یا گفتاری در یادگیری ماشین استفاده می‌شوند. پس از این کار، دستگاه می‌تواند حجم مثانه را اندازه‌گیری کند.

نیکو پاگولاتس (Niko Pagoulatos)، مدیر اجرایی کمپانی EchoNous درباره این دستگاه می‌گوید: ما در این پروژه مهندسان حوزه اولتراسوند و محققان یادگیری ماشین را گردهم آوردیم تا کاستی‌های دستگاه‌های سونوگرافی مثانه را جبران کنیم.


 


 

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل