مرجع مهندسی پزشکی ایران

بکارگیری سامانه پیشرفته «راهبری جراحی» توسط متخصصان ایرانی

بکارگیری سامانه پیشرفته «راهبری جراحی» توسط متخصصان ایرانی   با ارتقای فناوری سامانه راهبری جراحی ...

بکارگیری سامانه پیشرفته «راهبری جراحی» توسط متخصصان ایرانی

 

با ارتقای فناوری سامانه راهبری جراحی (Navigation) ساخت متخصصان ایرانی ،‌ این سامانه در بیش از 600 جراحی در 31 بیمارستان خصوصی و دولتی کشور و توسط بیش از 60 جراح مورد استفاده قرار گرفت.

سامانه راهبری جراحی
توسعه و پیشرفت فناوری‌های تصویربرداری پزشکی ، بطور گسترده‌ای فرآیندهای درمان را متحول ساخته است. در گذشته کاربرد تصاویر پزشکی در جراحی ، به مقایسه تصاویر قبل و بعد از عمل محدود می‌شدند و بطور مستقیم در فرایند جراحی مورد استفاده قرار نمی گرفتند ؛ اما امروزه می‌توان از تصاویر بیمار بصورت همزمان با روند جراحی ، برای هدایت ابزار جراحی ، تحلیل و کنترل مسیر جراحی به صورت آنی استفاده کرد. بر همین اساس و بنا بر نیازهای شدید داخلی به چنین فناوری پیشرفته‌ای در شرایط تحریم ، ساخت سامانه راهبری جراحی در سال 1386 توسط محققان کشور کلید خورد و با پشت سر گذاشتن فازهای مطالعاتی و متعدد اجرایی در سال 1390 با حضور رییس‌جمهور وقت و مسئولان ارشد سلامت کشور در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران به بهره‌برداری رسید.

این سامانه اکنون پس از انجام آزمون‌های پریکلینیکال (تست بر روی جسد) در بخش‌های مختلف جراحی بیمارستان های کشور مورد استفاده بیمارانی قرار می‌گیرد که بنا به توصیه کتاب‌های مرجع پزشکی ، عمل آنها نیاز به سیستم راهبری جراحی دارد.

دکتر علیرضا احمدیان ، دارای دکتری مهندسی پزشکی (پردازش تصاویر پزشکی) که با همکارانش موفق به ساخت این دستگاه شده است ، اظهار داشت: در سامانه راهبری ساخته شده ، با استفاده از فناوری‌های پیشرفته تحلیل و بازسازی تصویر واطلاعات حاصل از تصویربرداری بیمار توام با بکارگیری سیستم های ردیابی ، صحنه‌ای منطبق با آناتومی بیمار ، از ناحیه عمل جراحی که دید مستقیم جراح به آن امکان پذیر نبوده است بر روی صفحه رایانه خلق می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بکارگیری این اطلاعات تصویری و ردیابی آنی موقعیت ابزار جراحی ، می‌توان دقت و کیفیت جراحی را بیش از پیش افزایش داد.

به گفته وی ، امروزه فناوری راهبری جراحی کاربردهای پزشکی گسترده‌ای را از یک بیوبسی ساده تا جراحی های پیچیده تحت پوشش قرار داده‌است. سیستم‌های راهبری جراحی دقت و کیفیت عمل های جراحی را بهبود می‌بخشند و انجام موفقیت‌آمیز عمل‌های پیچیده و خطرناکی را که پیش از این ، با مرگ و میر و یا ضایعه‌های دائمی بسیاری همراه بوده‌اند امکان پذیر می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون مهمترین حوزه‌های کاربری راهبری جراحی را جراحی‌های مغز و اعصاب ، گوش و حلق و بینی ، ارتوپدی ، ستون فقرات ، قلب و رادیوتراپی تشکیل می‌دهند.

دکتر احمدیان ، با بیان این که کلیه مراحل طراحی ، پیاده‌سازی و ساخت این سامانه در ایران انجام شده است و این سیستم دارای ثبت اختراع داخلی و دو پتنت بین‌المللی است ، افزود: این سیستم مجهز به سه فناوری متفاوت ردیابی نوری ، تصویری و الکترومغناطیس در هدایت ابزار جراحی است که قادرند موقعیت و جهت اشیاء را در فضای سه بعدی با خطای کمتر از یک میلیمتر بصورت لحظه ای مشخص کند.

وی با اشاره این که فناوری تولید این محصول در دنیا در اختیار دو کشور آمریکا و آلمان است ، تأکید کرد: سامانه ساخته شده نه تنها از نظر ویژگی‌های فنی و کاربری در شرایط معادل و بعضاً برتری نسبت به محصولات خارجی قرار دارد ، بلکه بهای آن کمتر از نصف مشابه خارجی است.

افزایش سطح استانداردهای جراحی کشور (نزدیک شدن به استانداردهای عالی جهانی) با توجه به ضرورت استفاده از این تکنولوژی جدید ، فرهنگ سازی استفاده از این فناوری در بیمارستان های آموزشی ، افزایش سطح کیفی آموزش رزیدنت های جراحی ، ‌ارتقای سطح سلامت و کاهش عوارض جانبی عمل جراحی ، ساخت محصولی با کیفیت و قابل رقابت با محصولات خارجی ، کمک به افزایش صادرات محصولات پیشرفته مبتنی بر دانش بومی ، تشکیل یک شرکت دانش بنیان با فناوری ، از جمله دستاوردهای مسقیم و غیر مستقیم این سامانه تا کنون بوده است.

این سامانه همچنین در هفت بیمارستان کشور نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرد. در سال 2012 نیز یک دستگاه از این سامانه به پوتین رئیس جمهور روسیه اهدا شد و در معروف‌ترین بیمارستان مسکو نصب شد.

 

 

کلمات کلیدی: biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال (بیومواد) ، مهندسی پزشکی ایران ، مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور ، پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، اخبار و تازه های مهندسی پزشکی ، مقالات مهندسی پزشکی ، آموزش مهندسی پزشکی ، دانلود کتاب های مهندسی پزشکی ، دانلود جزوه های مهندسی پزشکی ، دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی ، جراحی ، راهبری جراحی ، Surgical Navigation

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل