مرجع مهندسی پزشکی ایران

ملاقات پزشک و بیمار از راه دور بوسیله پروژه Teki (به همراه ویدیو)

ملاقات پزشک و بیمار از راه دور بوسیله پروژه Teki (به همراه ویدیو)   با پیشرفت جوامع و افزایش کیفیت بهداشت و ...

ملاقات پزشک و بیمار از راه دور بوسیله پروژه Teki (به همراه ویدیو)

 

با پیشرفت جوامع و افزایش کیفیت بهداشت و درمان ، شاهد بالا رفتن روز به روز شمار افراد مسن در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه هستیم. این آمار رو به رشد موجب شده است تا همیشه نظام سلامت کشورها نسبت به نیاز سالمندان عقب تر باشد و به همین خاطر عده ای تحت عنوان پروژه Teki دست به دامان فناوری شده اند تا بخشی از مشکلات را بر طرف کنند.

Teki System
این پروژه به بیمارانی که با مشکلات زیاد درگیر هستند ، امکان می دهد تا بدون اتلاف وقت از طریق دستگاه کینکت مایکروسافت [متصل به اینترنت] با پزشک خود در ارتباط باشند. با این روش علاوه بر این که مشکل افراد مسن برای ملاقات با پزشک کم می شود ، زمان تلف شده در مطب هم کاهش می یابد.

پروژه تِکی توسط شرکت خدمات فناوری Accenture و با همکاری شرکت های دیگری مثل مایکروسافت توسعه داده شده است.

در این پروژه ، مصرف کننده یک دستگاه کینکت قابل اتصال به تلویزیون و اینترنت دریافت می کند و در کنار آن یک ضربان سنج بی سیم ، نبض را از طریق انگشت اندازه می گیرد. یک دستگاه اسپیرومتر (تنفس سنج) هم برای اندازه گیری سطوح تنفسی استفاده می شود.

از طریق رابط کاربری که روی تلویزیون نمایش داده می شود ، بیماران می توانند با استفاده از ویدیو کنفرانس ، تماس صوتی یا پیام متنی با پزشک خود ارتباط برقرار کنند. همزمان پزشک هم می تواند علائم حیاتی و علائم بیماری ها را بررسی کرده و به سوالات بیمار پاسخ دهد.

در ضمن این رابط کاربری به کاربران امکان می دهد با ژست های حرکتی (gesture) پرسش نامه های مربوط به علائم بیماری را تکمیل کرده و به اجرای تمرینات توانبخشی بپردازند. تک تک تمرینات به صورت انیمیشن به بیماران نشان داده می شود و با فناوری تشخیص سه بعدی کینکت ، صحت انجام دادن آنها مورد بررسی قرار می گیرد.

طبق برآوردهای انجام شده در دوره آزمایشی این طرح ، تِکی با رفع نیاز به ۵۲،۰۰۰ مراجعه حضوری به بیمارستان ، بیش از ۵۵ میلیون دلار صرفه جویی کرده است.

شما چه استفاده دیگری از کینکت مایکروسافت به ذهنتان می رسد؟

 

شما می توانید عملکرد پروژه Teki را در ویدیوی زیر مشاهده نمایید:

 

برای مشاهده ویدیو کلیک نمایید!

 

 

 

 

کلمات کلیدی: biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال (بیومواد) ، مهندسی پزشکی ایران ، مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور ، پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، اخبار و تازه های مهندسی پزشکی ، مقالات مهندسی پزشکی ، آموزش مهندسی پزشکی ، دانلود کتاب های مهندسی پزشکی ، دانلود جزوه های مهندسی پزشکی ، دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی ، کینکت ، Kinect ، پروژه Teki ، پزشکی از راه دور

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل