مرجع مهندسی پزشکی ایران

ساخت ضربان‌ساز کوچک با قابلیت کاشت مستقیم در قلب (به همراه ویدیو)

ساخت ضربان‌ساز کوچک با قابلیت کاشت مستقیم در قلب (به همراه ویدیو) یک ضربان‌ساز (Pacemaker) در ابعاد سکه‌ی یک ...

ساخت ضربان‌ساز کوچک با قابلیت کاشت مستقیم در قلب (به همراه ویدیو)

یک ضربان‌ساز (Pacemaker) در ابعاد سکه‌ی یک یورویی ، به تازگی در اروپا برای فروش در بازار مورد تأیید قرار گرفته است. این ضربان‌ساز برخلاف ضربان‌سازهای معمول ، با یک عمل کم‌تهاجمی در قلب کاشته می‌شود و در زیر پوست لمس یا دیده نمی‌شود.

ساخت ضربان‌ساز کوچک با قابلیت کاشت مستقیم در قلب

در حالت معمول یک ضربان‌ساز (پیس‌میکر) با جراحی زیر ترقوه ، در حالی که در یک پاکت زیر پوست قرار می‌گیرد ، کاشته می‌شود. رساناهای الکتریکی از این ضربان‌ساز به قلب رفته و باعث می‌شوند که این وسیله بتواند ریتم ضربان قلب را تحت نظارت بگیرد و پالس‌های الکتریکی به قلب بفرستد که ریتم قلبی را مانند حالت طبیعی و سالم تنظیم کند. اما حالا دانشمندان "سنت جود" اعلام کرده‌اند که نخستین و تنها ضربان‌ساز بدون سیم یا رسانای تجاری موجود در جهان در حال ورود به بازار است. گزارش شده است که این ضربان‌ساز کمتر از 10 درصد سایز یک ضربان‌ساز عادی را دارد و مستقیماً با یک فرآیند کم‌تهاجمی در قلب قرار می‌گیرد.

ضربان‌ساز شرکت "نانواستیم" به کمک یک کاتتر قابل هدایت که از طریق یک برش کوچک در قسمت داخلی ران ، از ورید ران (فمورال) وارد بدن شده است ، در قلب کاشته می‌شود. فرآیند مذکور جای زخم بسیار کوچکتری از فرآیند کاشت ضربان‌ساز عادی باقی می‌گذارد. به علاوه ، ضربان‌ساز "نانواستیم" برخلاف ضربان‌ساز عادی ، زیر پوست حس یا دیده نمی‌شود.

Nanostim Pacemaker
مهم‌تر از همه اینکه فرآیند اخیر خطر عفونتی که در ضربان‌سازهای معمول وجود دارد را کاهش می‌دهد و سیم یا رسانایی هم وجود ندارد که احتمال شکستن یا جدا شدن داشته باشد. بنا به اطلاعات "سنت جود" ، رساناها بنا به تجربه ، به عنوان حساس‌تری جزء سیستم‌های ضربان‌ساز شناخته شده‌اند. به همین خاطر ، فعالیت بیماران باید کم شود تا جلوی آسیب دیدن این اجزا گرفته شود.

درون "نانواستیم" الکترودی وجود دارد که در مواقع نیاز پالس‌های الکتریکی را به قلب می‌رساند. در کنار این الکترود ، یک باتری است که اندازه‌اش تقریباً با یک باتری AAA برابر است. این باتری باید برای حدود 8 سال و نیم استفاده کافی باشد. برای تعویض باتری ، ضربان‌ساز می‌تواند به همان شیوه‌ای که کاشته شده بود بازیابی شود.
ضربان‌ساز نانواستیم به تازگی تأیید اتحادیه اروپا (CE Mark) را گرفته است و بنابراین به زودی برای استفاده‌ی عموم در بازارهای اروپایی در دسترس خواهد بود. اما تاکنون در آمریکا تنها برای انجام آزمایش‌های کلینیکی مورد تأیید قرار گرفته است.

آخرین ضربان‌سازی که پیش از این در سال 2009 ساخته شده است ، 23 گرم وزن و ابعاد آن 12.8 سانتی‌متر مکعب بوده است. در حالی که این ضربان‌ساز 2 گرم وزن داشته و 1 سانتی‌متر مکعب است.

Evolution of Pacemaker Technology

 

شما می توانید عملکرد این ضربان ساز را در ویدیوی زیر مشاهده نمایید:

 

برای مشاهده ویدیو کلیک نمایید!

 

 

 

کلمات کلیدی: biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال (بیومواد) ، مهندسی پزشکی ایران ، مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور ، پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، اخبار و تازه های مهندسی پزشکی ، مقالات مهندسی پزشکی ، آموزش مهندسی پزشکی ، دانلود کتاب های مهندسی پزشکی ، دانلود جزوه های مهندسی پزشکی ، دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی ، ضربان ساز ، پیس میکر ، Pacemaker ، ضربان‌ساز قلب با قابلیت کاشت مستقیم

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل