مرجع مهندسی پزشکی ایران

آشنایی با دستگاه دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED)

آشنایی با دستگاه دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED)   دستگاه هایی که بنام الکتروشوک در بازار موجود می باشند ، ...

آشنایی با دستگاه دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED)

 

دستگاه هایی که بنام الکتروشوک در بازار موجود می باشند ، اکثراً سه قابلیت دارند:

اعمال الكتروشوک:

1. دفيبريلاتور
2. مانيتورينگ قلبی
3. پيس ميكر اكسترنال

دفیبریلاتور

دفیبریلاتور همانطور که از اسمش مشخص است ، دستگاهی است که برای برطرف کردن یا درمان فیبریلاسیون بکار می رود.

Automated External Defibrillation AED
وارد آوردن يک شوک الكتريكی كه باعث رپولاريزاسيون همزمان كليه سلول های ميوكارد و در نتيجه به انقباض هماهنگ آنها منجر شود ، دفيبريلاسيون الكتريكی ناميده می شود. دستگاهی كه توانايی وارد آوردن چنين انرژی الكتريكی را برای انجام منظور فوق دارد ، دفيبريلاتور (Defibrillator) ناميده می شود.

فیبریلاسیون چیست؟

فیبریلاسیون تبدیل یک ریتم منظم قلبی به یک لرزش غیر مؤثر که با توجه به محل ایجاد آن در دهلیز یا بطن نامگذاری می شود.


فيبريلاسيون بطنی يكی از اين ريتم های مختل شده است كه در اثر انقباض فردی ، تصادفی و غير همزمان سلول های عضلانی بطن ها ايجاد می گردد. در فيبريلاسيون بطنی به علت عدم توانايی انقباض مؤثر عضلات بطن ها ، جريان خون متوقف می شود و بلافاصله مرگ بالينی فرا می رسد كه در صورت عدم درمان در مدت 4 الی 6 دقيقه ، مرگ بيولوژيک را به دنبال خواهد داشت ؛ مگر اينكه اين وضعيت سريعاً خاتمه داده شده و انقباض مؤثر عضلات قلب باز گردانده شود.

برای درمان با توجه به اینکه فیبریلاسیون بطنی یک هرج و مرج الکتریکی ایجاد شده توسط کانون های نابجای الکتریکی در قلب می باشد ، باید یک انرژی الکتریکی با ژول مشخص را در جهت محور الکتریکی قلب در کسر کوچکی از ثانیه از قلب عبور داده تا کانون های نابجا سرکوب شده و کانون های اصلی قلب بتوانند دوباره فرماندهی قلب را بدست بیاورند.

انواع دفیبریلاتور

1. مونوفازیک
2. بای فازیک

در دستگاه ‌های منوفازیک ، جریان الکتریسته بین الکترودها فقط در یک مسیر جریان می‌یابد ؛ در حالی که در دستگاه های بای‌فازیک جریان الکتریکی ابتدا در یک مسیر جریان می‌یابد ، سپس به سمت دیگر برمی‌گردد و در حقیقت جریان الکتریسته به صورت دو طرفه در طی دو فاز بین پدال ها به جریان در می‌آید.

امواج بای فازیک Biphasic

- با موج الکتریکی شاخه ای (Biphasic Truncated Exponentional)

- با موج الکتریکی مستقیم (Rectilinear)

مزایای دستگاه های بای فازیک

- در دستگاه های بای فازیک نسل دوم (خطی) شکل موج تغییر نمی کند.

- تحت تأثیر مقاومت قفسه سینه قرار نمی گیرد.

- با انتخاب انرژی کمتر در نتیجه آسیب کمتر به سلول های میوکارد ، تأثیر بیشتری ایجاد می نماید.

 

دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) چیست؟

دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) ، وسیله ای قابل حمل و سبک است که یک شوک الکتریکی را از خلال قفسه سینه به قلب وارد می کند.

Automated External Defibrillation AED
اهمیت AED در چیست؟

AED سبب می شود که در حالات اورژانس پزشکی که نیاز به دفیبریلاسیون وجود دارد ، افراد بسیاری بتوانند کار مفیدی انجام بدهند. از آنجا که AED قابل حمل می باشد و بوسیله افراد غیر پزشک هم قابل استفاده است ، می تواند به عنوان جزئی از برنامه های پاسخ اضطراری که شامل تماس با 115 و CPR (احیای قلبی و ریوی) فوری می باشد ، بکار رود. هر سه این فعالیت ها به هنگام ایست قلبی در افزایش احتمال بقا مؤثر می باشند.

AED چگونه کار می کند؟

یک کامپیوتر داخل کمربند ، ریتم قلبی قربانی را از طریق الکترودهای چسبنده تشخیص می دهد. کامپیوتر بررسی می کند که آیا نیاز به دفیبریلاسیون (شوک دادن) وجود دارد یا خیر. در صورت نیاز یک صدای ضبط شده به فرد احیا کننده می گوید که دکمه شوک روی AED را فشار دهد. این شوک به شکل آنی فعالیت قلب را متوقف کرده و به قلب فرصت از سرگیری ضربان مؤثر مجدد را می دهد. ملاحظاتی جهت استفاده در این روند وجود دارد.

شوک دستگاه AED فقط در دو حالت کاربرد دارد: در فیبریلاسیون بطنی و یک حالت دیگر تهدید کننده زندگی تحت عنوان افزایش ضربان بطنی قلب بدون نبض.

چه کسی می تواند از AED استفاده کند؟

پرسنل غیرپزشکی مانند پلیس ، پرسنل خدمات آتش نشانی ، میهمانداران هواپیما ، نگهبان ها و سایر افراد ناجی که به شکل مناسبی جهت کار با AED آموزش دیده اند.

AED باید کجا قرار داده شود؟

تمامی وسایل نقلیه امدادی شامل آمبولانس ها ، ماشین های نیروهای انتظامی و بسیاری از ماشین های آتش نشانی می بایست دارای AED باشند. همچنین AED ها باید در مناطق عمومی مانند ورزشگاه ها ، فرودگاه ها ، مجتمع های اداری ، مطب پزشک و هرگونه بخش خصوصی و یا عمومی که تعداد زیادی از افراد در آنها گرد هم می آیند یا افراد در معرض خطر در آنها زندگی می کنند ، وجود داشته باشند.

Automated External Defibrillation AED
استراتژی های دفیبریلاسیون کودکان

هیچ گونه مدرکی در حمایت و یا عدم حمایت از بکارگیری AED در کودکان زیر یکسال وجود ندارد. در کودکان بالای 8 سال هم از AED استاندارد استفاده می شود.

دستگاه AED را می توان در کودکان بین 8-1 سال و با بکارگیری تضعیف کننده های خروجی انرژی استفاده کرد. حتی در صورت عدم وجود اين تضعيف كننده ها ، استفاده از دستگاه AED استاندارد در اين گروه سنی توصيه می شود.

 

 

 

کلمات کلیدی: biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال (بیومواد) ، مهندسی پزشکی ایران ، مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور ، پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، اخبار و تازه های مهندسی پزشکی ، مقالات مهندسی پزشکی ، آموزش مهندسی پزشکی ، دانلود کتاب های مهندسی پزشکی ، دانلود جزوه های مهندسی پزشکی ، دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی ، دفیبریلاتور ، الکتروشوک ، Defibrillator ، Automated External Defibrillation ، AED ، دستگاه دفیبریلاتور خارجی خودکار ، شوک الکتریکی ، فیبریلاسیون ، احیای قلبی

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل