مرجع مهندسی پزشکی ایران

آخرین فناوری ها برای ورزشکاران پارالمپیک

آخرین فناوری ها برای ورزشکاران پارالمپیک   همزمان با پیشرفت فناوری ، ورزشکاران بازی ها و رقابت های ...

آخرین فناوری ها برای ورزشکاران پارالمپیک

 

همزمان با پیشرفت فناوری ، ورزشکاران بازی ها و رقابت های پارالمپیک امسال در لندن مجموعه های مختلف و متنوعی از تجهیزات ورزشی خود را که به آنها برای حضور در این رقابت ها کمک می کند ، به نمایش گذاشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، وقتی تیم بسکتبال بریتانیا وارد زمین می شود ، اعضای تیم یک سلاح مخفی را با خود حمل می کنند. این سلاح مخفی صندلی های اسفنجی است که توسط مهندسان شرکت BMW با استفاده از فناوری های پیشرفته طراحی کرده اند.

این مثال تنها یک نمونه از فناوری های پیشرفته ای است که در بازی های پارالمپیک امسال به چشم می خورد.

دستکش روح که تکنیک ها را با ارائه بازخورد لرزش در حالت قرارگیری درست ورزشکار منتقل می کند و یا اسکلت انسانی کامل که قدرت یک ابرانسان را فراهم می کند ، از دیگر فناوری های پیشرفته ای است که ورزشکاران می توانند از آن استفاده کنند.
شرکت اتومبیل سازی BMW با استفاده از تجربه فرمول یک خود ، صندلی های چرخداری را برای بازیکنان تیم بسکتبال بریتانیا طراحی کرده است.با چنین فناوری هایی می توان در بازی های پارالمپیک بعدی شاهد حضور دونده های نابینا باشیم که با کمک هدست هایی که می توانند موانع را ببینند و دستورالعمل های راست و چپ را فراهم کنند ، وارد زمین شوند. شاید در آینده شاهد نسل جدیدی از دونده ها روی لبه تیغ خواهیم بود که می توانند از فناوری پیشرفته برای حرکت خود به جلو استفاده کنند.

فناوری به خوبی با بازی های سال 2012 ادغام شده است ؛ به طوری که دونده هایی که روی تیغ راه می روند بارزترین نمونه از کمک های فناوری هستند.

این اندام مصنوعی کنونی برای دوندگان با فیبرهای کربنی ساخته شده است. تیغ هایی که توسط اسکار پیستوریوس استفاده شده ، می تواند انرژی ارتجاعی را تا 92 درصد منتقل کند که این میزان در مقایسه با 95 درصد انرژی قرار می گیرد که تاندون های طبیعی انسانی منتقل می کنند.

ارتباط میان بدن و اندام مصنوعی در سال های اخیر بهبود یافته است ؛ ارتباطی که به تدریج با پیشرفت فناوری توسعه یافته است.

بعید به نظر می رسد پیشرفت هایی که در این بازی های پارالمپیک صورت گرفته ، در حد همین بازی ها باقی بماند. کمیته بین المللی پارالمپیک در دستورالعمل های خود تصریح کرده است که سازندگان تمام تجهیزات بازی های پارالمپیک لندن 2012 باید به هزینه و در دسترس بودن محصولات خود توجه کنند و اطمینان حاصل کنند که این تجهیزات به یک گروه خاص محدود نشود.

صندلی های چرخ دار فیبر کربنی سبکتر که با سرعت بیشتری حرکت می کنند ، درحال حاضر در بازارهای تجاری موجود است اما قیمت آن به بیش از 3 هزار دلار می رسد. درحالی که این فناوری توسط مهندسان ورزشی رشد می کند تا این تجهیزات در اختیار ورزشکاران نخبه قرار بگیرد. احتمال می رود در دسترس بودن آن نیز در آینده روند رو به رشدی را طی کند.

فناوری دیگری که به شرکت کنندگان در پارالمپیک کمک می کند ، چارچوبی برای ورزشکاران پرتاب دیسک ، پرتاب وزنه و پرتاب نیزه است.این چارچوب ها زمانی صندلی بودند اما برای پارالمپیک 2012 بسیاری از ورزشکاران از مهندسان خواسته اند که طراحی های خود را در این عرصه ارائه کنند.
درک درنالگی از بریتانیا از یک چارچوب پیشرفته ای استفاده کرد که این امکان را برای وی فراهم کرده است که وزن خود را پشت دیسک قرار دهد.

چارچوبی که درک درنالگی ورزشکار پرتاب دیسک بریتانیا از آن استفاده می کند ، دارای یک قاب آلومینیومی است که جایگاه ویژه ای برای اندام های مصنوعی وی در نظر گرفته است. این وسیله به درک 37 ساله این امکان را می دهد که انرژی خود را بدون از دست دادن تعادل به کار بگیرد.

در تصویر زیر ، تغییر صندلی های چرخدار قدیمی برای ورزشکارانی که در دو  1500 متر مردان شرکت کرده اند را مشاهدی می کنید.تیم های دومیدانی از سخت افزارهای پیشرفته ای برای حضور در این رقابت ها برخوردار بودند. دیوید ویر که مدال طلا این رشته را در روز یکشنبه دریافت کرد ، لباس ویژه ای پوشیده بود که به صندلی چرخدار وی متصل شده بود. براساس گزارش های منتشر شده هزینه این لباس و صندلی چرخدار 8 هزار دلار بوده است.

وی در این رابطه گفت: در حقیقت صندلی های ما شبیه اتومبیل های فرمول یک هستند و از آخرین فناوری ها برخوردارند.

در پارالمپیک سال 1948 وزن صندلی های چرخدار به 23 کیلوگرم می رسید اما در نتیجه پیشرفت های فناوری و مهندسی های دقیق ، با استفاده فیبرکربنی این صندلی ها در حال حاضر تنها 2 کیلو وزن دارند.


در تصویر زیر ، تیر اندازی با پا را توسط برنده مدال نقره مسابقات پارالمپیک مشاهده می کنید.

جف فابری از آمریکا از دهان خود برای پرتاب تیر استفاده می کند.هفته گذشته برخی رسانه های بریتانیا از صرف هزینه ای بیش از 1 میلیارد دلار برای تحقیق و نوآوری در عرصه ورزش خبر داده بودند.

آلیسون ماکفرسون از محققان بخش ورزش در بریتانیا با اشاره به شگفت انگیز بودن پشرفت ها اظهار داشت: ما تحقیقات بسیاری برای بهبود فرصت های کسب مدال ورزشکاران انجام دادیم اما در نهایت تنها استعداد و سخت کوشی آنها است که برنده شدن در یک رشته ورزشی را رقم می زند.

شرکت BMW با استفاده از تجربه فرمول یک خود صندلی های چرخدار ویژه ای برای تیم بسکتبال بریتانیا طراحی کرده است.

ورزشکاران درحالی که روی صندلی های نرم نشسته بودند ، با استفاده از اسکنرهای سه بعدی ، اسکن شدند تا فرآیندهای طراحی رایانه ای که برای اتومبیل های فرمول یک استفاده می شود ، حالت قرارگیری آنها را با دقت  میلیمتر اسکن کند و دستگاه های چاپگر سه بعدی بتواند صندلی ها را مطابق با بدن هر ورزشکار بسازد.

در نهایت برای اولین بار این صندلی ها ورزشکاران را قادر ساخت تا هنگام حرکت با صندلی خود یکی باشند و از هم جدا شوند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 

کلمات کلیدی: biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال (بیومواد) ، مهندسی پزشکی ایران ، مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور ، پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، اخبار و تازه های مهندسی پزشکی ، مقالات مهندسی پزشکی ، آموزش مهندسی پزشکی ، دانلود کتاب های مهندسی پزشکی ، دانلود جزوه های مهندسی پزشکی ، دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی ، پارالمپیک ، مسابقات پارالمپیک 2012 لندن ، فناوری های تازه ، شرکت BMW ، ورزشکاران ، ورزشکاران معلول ، صندلی چرخدار ، ویلچر ، اندام مصنوعی ، مهندسی ، مهندسی ورزش ، بیومکانیک

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل